تبلیغات
دریا و سرطان - راهكارهای پیشگیری از سرطان
دریا و سرطان
نگارش اندیشه ها ، سرمایه آِینده است.

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 تیر 1394

خبر خوب آنكه بسیاری از سرطانها قابل پیشگیری اند. تعدادی از این بیماری ها نیز اگر به موقع تشخیص داده شوند كاملا قابل درمان خواهند بود. نیمی از افرادی كه به سرطان مبتلا می شوند فرصت خوبی برای زنده ماندن دارند.

بسیاری از علل بیماری سرطان و اقداماتی كه در جهت كاستن از خطرات شان است شناخته شده است. در حال حاضر بسیاری از سرطانها چون زود تشخیص داده می شوند می توان بیمار را تا حد زیادی زنده نگهداشت و بیمار می تواند به زندگی خود ادامه دهد این مهم با انجام خود آزمایی و غربالگری امكان پذیر است

مهم ترین علایمی كه باید مراقب آنها باشید و با یافتن هركدام از آنها به پزشك مراجعه نمایید، به قرار زیر است:

1-     وجود توده در هرجایی از بدن مانند پستان یا بیضه

2-     تغییر در یك خال پوستی

3-     زخمی كه بهبود نمی یابد

4-     سرفه یا گرفتگی صدا بطور مداوم

5-     سوء هاضمه یا اختلال در بلع بطور مداوم

6-     تهوع یا سرفه خون آلود

7-     تغییر در عادات طبیعی روده مانند اسهال یا یبوست بطور دایم

8-     وجود هرگونه خون در ادرار یا مدفوع و هر خونریزی غیر طبیعی واژینال

9-     كاهش وزن غیر قابل توجیه

10-    بی اشتهایی غیر قابل توجیه


داشتن هریك از علایم فوق به معنی وجود سرطان نیست اما باید فورا به پزشك مراجعه كنید تا وضعیت موجود كاملا ارزیابی شود. باید دانست پیشگیری از سرطان محدود به سن خاصی نیست و باید با تغییرات تدریجی در مسیر زندگی سعی در اصلاح شیوه زندگی خود و جامعه نمود.

در این قسمت به توضیحاتی پیرامون راههای پیشگیری از سرطان می پردازیم.

 

1.سیگار نكشید:

سیگار نكشیدن بزرگترین عامل پیشگیری از سرطان است.

30% مرگ و میر تمام سرطان ها به علت كشیدن سیگار است. آمار سالانه مرگ و میر ناشی از كشیدن سیگار عبارتست از: بیش از 31000 فوت بعلت سرطان ریه، بیش از 13000 فوت بعلت سرطان مری، حنجره، مثانه، كلیه، لوزالمعده و معده بیش از 66000 مرگ بعلت دیگر بیماریها.

سرطان ریه شایعترین سرطان در مردان و مقام دوم شیوع را در زنان دارد. اگر شما هر روز 25 عدد سیگار بكشید نسبت به یك فرد غیر سیگاری 25 بار بیشتر در معرض خطر سرطان ریه قرار می گیرید و هرچه در سنین پایین تری سیگار كشیدن را شروع كنید امكان ابتلا به سرطان ریه بیشتر می شود.

چگونه خطر ابتلا را كم كنیم؟

مهمترین راه قطع سیگار می باشد و بهترین راه این است كه هرگز سیگار كشیدن را شروع نكنید. به محض قطع سیگار خطر پیشرفت سرطان متوقف می شود مگر آنكه تومور قبل از آن پیشرفت كرده باشد. پس از همین امروز سیگار كشیدن را قطع كنید.
 

2.رژیم غذایی مناسب داشته باشید:

تخمین زده شده كه 35% سرطانها احتمالا با رژیم غذایی در ارتباطند. سرطان هایی كه وابسته به رژیم غذایی هستند عبارتند از: سرطان های سیستم گوارش، پستان، پروستات. رژیم های سرشار از میوه جات و سبزیجات مختلف شما را در برابر سرطان ها محفوظ نگه می دارد. غذاهای پرچرب ،غذاهای سرخ كردنی ،كبابی، غذاهای نمك سود و غذاهای كپك زده می توانند در ایجاد چاقی نقش داشته باشند.

ارتباط بین چاقی و سرطان پستان و رحم در زنان و پروستات در مردان وجود دارد. در مورد سرطان پستان این مساله فقط در مورد زنان چاقی كه به دوران یائسگی رسیده اند صدق می كند.

هیچ آزمایش تایید شده ای وجود ندارد كه ویتامین ها یا املاح معدنی می توانند شما را در برابر سرطان حفظ كنند.

تحقیق در مورد افزودنی هایی مانند مواد نگهدارنده، چاشنی ها و عامل سرطان بودن آنها ادامه دارد.

لذا جهت كاهش احتمال خطر   
1- میوه و سبزیجات را بیشتر مصرف كنید

2- غذاهای حاوی فیبر زیاد مصرف كنید

3- از غذاهای چرب كمتر استفاده نمایید.
 

3.از تماس زیاد با نور خورشیدبپرهیزید:

مقدار زیاد نور خورشید می تواند منجر به سرطان پوست شود.

پوست های روشن بیشتر در معرض این خطر قرار دارند. میزان اشعه ماوراء بنفش برای پوست مضر است. آفتاب سوختگی قطعا برای پوست مضر است و می تواند خطر جدی برای سرطان پوست باشد.

جهت كاهش خطر:

-         ضایعات ناشی از آفتاب را درمان كنید. هرگز اجازه ندهید پوست شما بسوزد.

-         از سایه استفاده كنید و سعی كنید به هنگام ظهر زیر نور خورشید قرار نگیرید.

-         از ضد آفتاب مناسب استفاده كنید. ( عموما SPF های بالاتر از 15 مناسبند ).
 

4.بطور منظم ورزش كنید:

ورزش منظم سبب تنظیم وزن و فعالیتهای بدنی می شود و از ایجاد بسیاری بیماریها از جمله سرطان پیشگیری می نماید.
 

5.از مصرف الكل بپرهیزید:

مصرف الكل در ایجاد بسیاری از سرطانهای دهان، گلو، حنجره، مری، كبد و لوزالمعده نقش دارد. مصرف الكل و دخانیات احتمال ایجاد سرطان را بشدت افزایش می دهد.
 

6. بطور مرتب جهت معاینه و بررسی به پزشك خود مراجعه نمایید:

باید توجه داشت كه بسیاری از سرطانها تنها با معاینه پزشكی و آزمایشات تكمیلی تشخیص داده می شوند.غربالگری روشی برای تشخیص زودرس بیماری در افراد بدون نشانه با هدف کاهش میزان گسترش بیماری و مرگ ومیر ناشی از آن می باشد . می توان گفت که بسیاری از سرطان ها در صورت تشخیص به موقع قابل درمان باشند.

عمده ترین سرطانهایی كه می توان با معاینه و آزمایش  غربالگری در مرحله اولیه آنها را تشخیص داد و درمان كرد شامل : سرطان پستان، سرطان دهانه رحم و سرطان روده بزرگ و پروستات باشد.
 

سرطان پستان:

تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه نه تنها شاخص درمان را افزایش می دهد بلکه از عوارض روحی - روانی ، خانوادگیو اجتماعی آن جلوگیری می کند .لذا توصیه می شود پس از 20 سالگی ماهانه هر خانم پستان خود را معاینه كند و پس از 40 سالگی سالانه یكبار توسط پزشك معاینه شود.پس از 40 سالگی انجام ماموگرافی سالانه توصیه می شود. در هر سنی باید به علایم زیر توجه كرده و با مشاهده آنها به پزشك مراجعه نمایید.

 هرگونه تغییر در شكل پستان ها

2-  چروكیدگی یا فرورفتگی پوست پستان

 خونریزی یا هرگونه ترشح از نوك پستان

 وجود توده در پستان

 

سرطان دهانه رحم:

توصیه می شود خانم های 20 تا 65 ساله این آزمون را انجام دهند. این تست باید قبل یا بعد از عادت ماهیانه باشد.

 

سرطان روده بزرگ :

از مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده ، رژیم غذایی پرفیبر و انجام تمرینات ورزشی است. شما می توانید روزانه با چند دقیقه بالا و پایین پریدن ، از پله ها بالا و پایین رفتن یا هفته ای 3 بار پیاده روی به سلامتی روده های خود کمک کنید .

نکته بسیارمهم دیگر، خوردن میوه و سبزی است.  برای سلامتی روده ها لازم نیست که حتما سبزی و میوه خام مصرف نمایید، بلکه آنها می توانند به شکل پخته، خشک شده و یا فریز شده باشند. البته عمل پختن باید در حداقل زمان ممکن و با آب و حرارت کم انجام شود. سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج، کلم و کاهو نیز بسیار مفید هستند.اگر سرطان روده در مراحل اولیه، تشخیص داده شود تا 90 درصد قابل درمان است.

استفاده از روش های غربالگری معمول در بیمارانی که هرگونه فاکتور خطری داشته باشند یا اینکه علائم مذکور را داشته باشند توصیه می‌شود. از جمله روش های تشخیصی که برای غربالگری این سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. می توان به آزمایش های زیر اشاره نمود.

  • معاینه راست روده (رکتوم): در این معاینه پزشک راست روده را معاینه می کند تا وجود هرگونه مورد را بررسی کرده و در صورت وجود مواد در داخل راست روده آنها را از نظر آغشته بودن با خون مورد بررسی قراردهد.
  • پروکتوسکوپی : در این روش از طریق دستگاههای خاصی بصورت مستقیم داخل راست روده و قسمت‌های تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می گیرد. از طریق این روش نیمی از سرطانها قابل تشخیص هستند. در این روش ممکن است بیمار احساس فشار کند اما دردی را احساس نخواهد کرد.
  • کولونوسکوپی:به کمک این روش با ابزارهای خاصی، مشاهده کلی روده بزرگ و راست روده ممکن می‌شود. در این حالت نیز فرد دردی را احساس نخواهد کرد.
  • در صورت وجود هرگونه توده در طول این قسمت‌ها نیاز است که بیمارتحت نمونه برداری ازتوده مذکورقرارگیرد تا در زیر میکروسکوپ از نظر وجود بافت یا سلولهای سرطانی مورد بررسی قرار گیرد. این عمل را بیوپسی می نامند.
لذا روش های غربالگری توصیه شده به شرح ذیل می باشد : 
- آزمایش سالیانه از وجود خون در مدفوع 
- سیگموئیدسکوپی همراه با معاینه راست روده ( رکتوم ) با انگشت هر 5 سال یکبار
- کولونوسکوپی همراه با معاینه راست روده ( رکتوم  هر 10 سال یکبار 

سرطان پروستات  :

هنوز یک روش معاینه مفید جهت غربالگری سرطان پروستات ، معاینه با انگشت از طریق رکتوم است و 25 تا 50 درصد مردانی که این معاینه  غیر طبیعی باشد ممکن است سرطان پروستات داشته باشند . چ.ن سرطان پروستات تا مراحلی که بزرگ شود بدون علامت است اگر در این معاینه توده لمس شد امکان سرطانی بودن آن وجود دارد . حساسیت این معاینه حدود 70 درصد و اختصاص بودن آن 50 درصد است . اقدام دیگر در زمینه غربالگری سرطان پروستات ، اندازه گیری میزان PSA است. 


گردآورنده : دکتر سودابه شهید ثالث متخصص رادیوتراپی انکولوژی طبقه بندی: پیشگیری از سرطان، 
برچسب ها: پیشگیری از سرطان،
ارسال توسط مامان و بابای دریا
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران
امکانات جانبی
امکانات جانبی
لوگو